Antalyanın gezilecek yerleri

Antalyaya tatile veya gezmeye gitmeyi düşünüyorsanız işte size fırsat kaçırmayın sitemizde antalya hakkında bilgiler edinin

Antalyanın gezilecek yerleri

Antalyanın gezilecek yerleri ve antalyanın eğlence mekanları nerelerdir şimdi sizlere bu konu hakkında bilgi verecem.

Antalya müzesinden başlıyalım Türkiye'nin en büyük müzelerinden birisidir 1919 yılında antalya italyanlar tarafından işgali sırasında gezerek kuvvetleri ile birlikte gelen arkeologlar yöreyi gezip buldukları antik eserleri toplayıp italyan konsolosluğunda taşımaya başladılar.

1937 yılından sonra yivli minare camii müze olarak kullanılmaya başlandı. Kaplanan alan bakımında 7.000 metrekare 30.000 kadar eser sergilenmektedir.

Çıralı olimpos beydağları milli parkı alanları çinde yer alıyor caretta  üreme alanlarıdır. Ulupınar deresi kanyonu likya yolu olimpos yanar taş birlikte sedir ormanları yayları ile 1 ve 2 dereceden doğal ve tarihi sit alanı koruma statüleri sayesinde benzer alanlarda oluşan büyük çaplı turizm yapılmadan uzak kalmışlardır.

Düden şelalesi antalya şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Lara yakınlarına şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır bu bölümü yaklaşık 40 metre falezlerden denize dökülmektedir 1973 yıllarında devlet su işleri tarafından piknik alanına getirilmiştir.

Kaleiçi antalyanın muratpaşa ilçesi sınırları içeresinde yer alıyor kaleiçi sokakları oldukça dar bir yapıya sahiptir tarihi görünüm ve temiz havası ile tam kafa dinlenecek yerlerden birisidir.

Konyaaltı antalya ilinin batı ucunda yer alan semt plaj şeklinde bulunuyor 10 köy ve 30 mahalesi mevcuttur.

Köprülü kanyon antalya denizlerine dökülen bir sahildir desek yeridir rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında 2 tane tarihi köprü mevcuttur. Yaz aylarında günde 7 bin rafting imkanı sağlıyor.

Kurşunlu şelalesi 18 metre yükselikte dökülmekte 7 tane küçük gölet birbirine bağlanıyor kurşunlu şelalesine ulaşmak için 231 numaralı minibüs ver 80 numaralı otobüsler kullanabilirsiniz.

Manavgat şelalesi en meşhur mevkilerden birisidir antalyanın göz bebeğidir antalya iline 73 kilometredir manavgat merkeze 5 kilometredir turistler burayı kaçırmazlar.

Phaselis bey dağları olimpos ulusal parkının çam ile sedir ormanları arasında yer almaktadır bu kent M.Ö 7 yüzyılda rodoslular tarafından kurulmuştur uzun yıllar likya doğu kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur.

Side anadolu dilinde nar anlamına gelmektedir bu özellik ve belgede bulunan bazı yazıtlardan elde edilmektedir anadolunun en eski yerleşimlerden desek yeridir.

M.Ö 215 sonra suriye krallığı altına girmiştir. M.Ö 188 de apameia barışı ile bergama krallığında bırakılan side doğu pamfilya bölgesiyle afrodit ares asklepios hegeia kharitler demeter dionisos hermes gibi bir çok tanrıya inanıp tapan sideliler M.S 4 yüzyılda hristiyanlaşmaya başlamıştır.

Termessos Türkiye'nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir antalyanın 35 kilometre kuzeybatısında korkuteli yolu üzerinde yer alır deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükselikte güllük dağının güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuş bir kenttir genelde dizi ve filmlere eşlik etmektedir.

 

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik