Reflü belirtileri nelerdir

Vücuda aldığımız besinler yemek borusunda mideye gelmektedir.

Reflü belirtileri nelerdir

Çeşitli nedenlerden dolayı yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu hastalık insanı gerçekten hayat koparır desek yeridir yanma ve ağrıların çok olduğu hastalık türüdür.

Reflü hastalığının belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır.?

Göğüs ağrısı alınan gıdalar içeride dağılmak için asit üretir asit mide borusuna çıktığı zaman asidin etksiiyle yanmaya başlar. Yanma sonucu göğüste ağrı oluşacaktır. Sindirimi zor aşırı baharatlı yemeklerin yenildiğinde bu gıdaların sindirimi için mide daha fazla asit salgılar ve ağrılar başlar.

Acı asit alınan besinler yemeklerin borusunda asit yapması sonucu ağızda acı tat oluşturur. 2 saat sesiniz kısılıyorsa reflünün belirtisi olma ihtimalidir.

Boğaz ağrısı reflünün soğuk algınlığı ile karıştıran insanlar olabilir midedeki asitin tahriş ettiği yemek borusunda ağrılar görebilir. Hapşırma soğuk algınlığı burun akıntısı gibi yaşanmıyor sadece boğaz ağrısı varsa reflü belirtileridir.

Hazımsızlık diğer bir adı despepsi adında karşımıza çıkar geğirme mide bulşantısı karında şişlik ve sertlik karın ağrıları despepsi belirtileridir.

Öksürük göğüs ağrısı reflü hastalığı belirtisi değildir. Yemekten sonra öksürük oluyorsa şurup çay gibi bilindik yöntemlerle geçmez.

Mide bulantısı yemek yedikten sonra 3 saat gibi zaman dilimi içinde artıyorsa reflü belirtisidir bir an önce doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik