Hepatit b aşısı

Hepatit B aşısı hakkında bilmedikleriniz bu yazımızda hazırladık işinize yarar. HBV denen virus insan vücudunua girer ve hepatit b hastalığına sebep olur.

Hepatit b aşısı

Hepatit B virüsünü hissetiğiniz an veya öyle bir hastalığınızı varsa hepatit b aşısı olmanız gerekmektedir. Şayet geç kalırsanız 6 ay gibi bir süre hepatit b engellemediği için akut hpv kronik hpv çevirmektedir.

Hepatit B aşısı nerede ve nasıl yapılır.?

Hepatit b o kadar zor bir durum değildir. Mahalle sağlık ocaklarına, hastalenelerde veya aile hekimlerinde kolayca olabilirsiniz. Yetişkinler, çocuklar ve bebekler önemli şekilde istenmektedir. Hepatit b aşı miktarı yetişkinlerde %90 gibi bebeklerde ve çocuklarda ise %100 olabilmektedir.

Hepatit b aşısı kaç yıl korur.?

Bir çok kişinin sürekli baktığı konularda birisidir. bebek doğduktan sonra heptatit be aşısı yapılmaktadır. Ondan sonra 2. aşı ve son olarak 6 ay sonunda ise 3 aşısı yapılmaktadır. Birinci aşıda 1 doz, 2 aşıda 2 doz ve 3 aşıda ise 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Bu aşının amacı bebeği bir ömür boyu hepatit b mikrobundan korumaktadır. Bebeklik döneminde hepatit b aşısı yaptıran kişiler tekrar bir daha yaptırmalarına gerek yokturdur.

Hepatit b aşısının yan etkileri.?

Hepatit b aşısı belirtileri kızarıklık olşur ve ağrı ile şişlik görülebilir. Genel olarak tüm aşılarda olduğu gibi hepatit b aşısında hafif derece ateş görülür. Bu ateşi düşürmek için orta düzeyde bir ateş düşürücü kullanabilirsiniz.

Hepatit b aşısı fiyatı ne kadar.?

Eczanelerden temin edeceğiniz aşı hepatit b aşı çeşitleri Engerix B olarak isimlendirlen hepatit b aşısı eylül ayından sonra 50 tl gibi bir ücret satılmaktadır. Bunun diğer bir adı Engerix B Pediatrik olarakta satılmaktadır. Bu hepatit b aşısı fiyatı ise 37 tl gibi bir ücrettir. İkisinin arasında kesin bir sonuç çıkmıyor. Bunu eczacı veya doktorunuza sorabilirsiniz.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik