Gaz sıkışması neden olur

Gaz sıkışması neden olur. Hemen hemen her kişinin bu tarz rahatsızlıkları olduğunu biliyoruz.

Gaz sıkışması neden olur

Gaz sıkışmasının belirtleri

Kalın bağırsaklarda bulunan besinlerin sindirilmemesi sonucu yiyecek ve içeceklerin gaz sıkışması oluşmasına neden olmaktadır. 

Geğirme belirtisi

Aşırı derece hava yutma sonucu geğirme meydana gelmektedir. Genellikle ağır yemekler yedikten sonra midede şişkinlik oluşturmaktadır. Domates, acı yiyecek ve soğan tüketikmesi sonucu da geğirmeye yol açmaktadır.

Karın bölgesine şişlik olması

Karındaki şişlik gaz sıkışmasının belirtlerindendir. Bağırsaklarda meydana gelen bozulmalardan olmaktadır. Bağırsaklar kasılma ve ağrılar olur. Karın bölgesinin üst kısmı spazm ve şişlikler oluşmaktadır.

Karında ağrı olması

Bağırsak bölgesinin sol kısmında gaz birikmesi sonucu karın bölgesinde ağrı ve gaz sıkışması olur. Apandis ve safra kesesi ağrısı meydana gelebilir.

Gazı sıkışması nasıl teşhis edilir

Bir kişide sürekli gaz sıkışması meydana geliyorsa, kan testleri ve nefes testleri yapılır. Karın bölgesindeki hastalarda vücutdaki sıvı miktarına bakılıp iltihap olup olmadığı kontrol edilir. Yapılan testler ve incelemler ile laktoz emilimi bulunup bulunmadığı bakılır. Yemeklerden ve içeceklerden kaynaklanıyorsa diyet yoluna gidilir. Bu şekilde gaz sıkışması tedavisi yapılmış olur.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik