Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler ve şeker hastalığını düşüren yiyecekler

Şeker hastalığı kanın şeker seviyesinin yükselmesi sonucu kronik bir hastalık çeşididir.

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler ve şeker hastalığını düşüren yiyecekler

Düzenli beslenme sonucu şeker hastalığı tedavi edebilirsiniz. Uygun beslenme ile şeker hastalığını bir nebzede olsa aza indirebilirsiniz.

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler

Bakliyat türlerini tüketerek şeker hastalığını azaltabilirsiniz. Bezelye, fasulye, mercimek türlerini yüksek oranda besin lifi içermektedir. Besin lifi içeren yiyecekler şekerin kana karışması zamanını yavaşlatır ve kan şekerini dengelemenize yardımcı olur. 2001 yılında nutrition reviews bilimsel dergide 45 gün boyunca günde ortalama 25 gram lifi tüketen şeker hastalığının kendisini dengelediği görülmüştür.

Tahıllar özellikle işlenmemiş olan kepekli tahılların indeksi düşük olduğundan vücutta erimesi zaman aldığından kan şekerini dengelemektedir. Tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli ekmek tüketmenizi öneririz.

Omega 3 yağları tuzlu su balıkları, ceviz ve keten tohumu omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu sayede şekerinizi dengelersiniz.

Tarçın 2003 yılında yapılan diabetes care dergisinin araştırması 1 - 6 gram tarçın tüketmek kan şekerini dengler ve kolesterol ve yağ oranını dengelemektedir.

Meyve ve sebze vitamin ve mineral bakımın oldukça zengin olan meyve ve sebzeler lifli yapısı ile şeker hastalığını tedavi etmektedir. Şeker hastalığına iyi gelen meyveler portakal, çilek, böğürtlen, greyfurt, limon tüketmelisiniz. Şeker hastalığına iyi gelen sebzeler turp, şalgam, ıspanak, karalahana tüketlemelisiniz. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ıhlamur, brokoli gibi bitkileri ağırlıklı olarak tüketmelisiniz.

Yağsız et doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol dengeler ve şeker hastalığını azaltır. Şeker hastalığı olanlar hangi tür et tüketmelidir diye baktığımızda sardalye, ringa, somon, alabalık, ton balığı, karides, hindi ve derisiz tavuk eti tüketmelisiniz. Eti kızartma yerine haşlama olarak yaparsanız daha iyi olur.

Zeytinyağı damar tıkanılığının yanı sıra kolesterolü dengler bu demek oluyorki şeker hastalığını aza indirecek ve sizi rahatsız etmiyecektir.

Şekeri düşüren yiyecekler

Keten tohumu içeresinde yüksek miktarda lif ve yağ asidi olduğundan şekerinizi denglemektedir.

Badem protein ve yağ bakımın zengin olan metabolizmayı güçlendirir ve insülin görevi yapmaktadır.

Tatlı patates düşük miktarda glisemik indeks değerine sahip olduğundan kan şekerini sabitler. Açlık hissini engeller.

Limon ile elma sirkesi asit oranı yüksek olan limon ve elme sirkesinde bulunan karbonhidrat yemek ve yeşil salatalarda tükketiğiniz takdirde şeker seviyesini vücudunuzda dengeye alır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik