Kızamık hastalığı belirtileri ve kızamık hastalığı tedavisi

Kızamık solunum yolu ile bulaşan hastalıktır. Genellikle 3 ile 10 yaşları arasında çocuklarda görülür.

Kızamık hastalığı belirtileri ve kızamık hastalığı tedavisi

Kızamık hastalığı çocuklar da olduğu gibi yetişkinlerde oluşmaktadır. Kızamık hastalığı hangi aylarda olur diye merak edenlere kış aylarında daha çok ve ilkbahar dönemimlerinde oluşmaktadır.

Kızamık hastalığının belirtileri nelerdir

Kızamık vücuda bulaştıktan sonra 2 hafta içeresinde kendini belli etmektedir. Başlıca belirtileri şunlardır.

  • Göz kısımlarında kızarıklık
  • Baş ağrısı
  • Yüksek deredece ateş
  • Işığa karşı hassas olma
  • Nezle gibi vakalar gözükmektedir

Kızamık hastalığı tedavisi

Kızamık son dönemlerde bulaşıcı özellik oluşturan ve herkesin korktuğu bir hastalık türüdür. Kızamık kreş ve okul gibi yerlerde daha çok olmaktadır. Kızamık hastalığı eskiye nazaran kızamık aşısı ile tedavi edilmektedir. 

Kızamık aşısı ne zaman yapılır

Kızamık aşısı 3 doz olarak yapılır. Bebekler kızamık aşısı 1 yaşında uygulanır. 2 Dozu ise 6 yaş aralığında yapılır.

Kızamık nasıl bulaşır

Kızamık hastalığı ilkbahar ve kış aylarında son dönemlerde ortaya çıkar. Kızamığa yol açan mikroplar ağız ve burun bölgesinde bulaşmaktadır. 10 gibi bir sürede kızamık hastalığı ortaya çıkar. Kızamık hastalığının bulaşma yolu hapşırma, konuşma, tükürük ve öksürük tarzı durumlarda ortaya çıkar. 

Kızamık hastalığı nasıl geçer

Kızamık mikrobu yok eden ilaçlar olmadığından hafifletici ilaçlar ile tedavi edilir. Kon junktivit için gözler ılık borik asitle bir güzel yıkanır. Göz kapaklarınız iyice temizlenir. Burun içine damar büzücü damla damlatırlar. İshallik bir durum olursa çocuga sıvı besinler verilir.

Kızamık hastalığına bitkisel tedavi

Kızamık mikropları ile en iyi başa çıkacak düzenli bir şekilde içilen ekinezya çayıdır. Bununla beraber gözotu yada mürver otları kaynatıp için bunlarda kızamık hastalığına doğal tedavi yöntemleri birisidir.

Bebekler de kızamık hastalığına bitkisel tedavi ise fesleğen veya kadife çiçeği suyunu kaynatın ve bebeklerin cildini silin iyi gelecektir.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik