Cüzzam hastalığı nedir ve cüzzam hastalığı neden olur nasıl bulaşır tedavi yöntemleri

Cüzzam nedir diye baktığımız da lepra basili tarafından oluşan deri ve sinirleri tutmasıyla kronik olan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Cüzzam hastalığı nedir ve cüzzam hastalığı neden olur nasıl bulaşır tedavi yöntemleri

Cüzzam hastalığı nasıl bulaşır

Mycobacterium leprae isminde mikrop tarafından olan cüzzam hastalığı solunum yoluyla karşı tarafada bulaşır. Başta çocuklara ve vücut direnci kırık olan kişilere bulaşmaktadır.

Hastalık olan kişilerde %90 ömür boyu hiç bir zaman görülmektedir. %10 kısımda görülmektedir. 7 sene içeresinde belirtileri göstermektedir. Lepra mikrobu tüberküloz basiline benzer ondan çok daha zor şekilde bulaşmaktadır.

Cüzzam hastalığı belirtileri

Cüzzam belirtisi 2 şekilde vardır.

Tüberkülot cüzzam vücut yapısı sağıklı olan kişilerde görülmektedir. Çevresel sinir sistemini etkilemektedir. Kol ve bacaklarda bulunan sinirlerin 2 tanesine yerleşir. Terbezlerinin işlevini yapmaması sonucu deri dökülmeye başlamaktadır.

Lepromatöz cüzzam derinci zayıf olan özellikle bebek ve çocuklarda cüzzam hastalığı görülmektedir. Burun kanaması, burun tıkanıklığı, saç dökülmesi, burun kısmında çökme diz ve dirseklerde lezyınlar oluşmaktadır. Ense ve göğüs kısımlarında sert ve açık kahverenginde olmaktadır.

Cüzzam hastalığı tedavisi

Hastalığa erken tehşis halinde kesin olarak yapılabilir. İlaçlı tedavi olarak uygulanmaktadır. Üçlü tedavi antibiyotik tedavisi başlandıktan 2 yıl sonra tedavileri tamamlanabilir.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik