Kulak ağrısı nedenleri ve kulak ağrısına ne iyi gelir ağrısı nasıl geçer

Kulak ağrısı çocuklar da çok görülen rahatsızlıktır. Aniden kulakta çınlamalar ve ağrılar başlar. Geceleri uyutmaz şiddetli derin ağrılardır. Bu tarz bir durumda hemen kulak burun boğaz uzman doktorlarına görmenizde tavsiye vardır. Siz sakın evde kendi başınıza bilmediğiniz tedavi yöntemleri uygulamayın. Biz evde tedavi yöntemlerinden sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Kulak ağrısı nedenleri ve kulak ağrısına ne iyi gelir ağrısı nasıl geçer

Kulak ağrısı kulağın kendisinden oluşan bununla beraber baş ile boyun kısımlarından sorunlardan kulak ağrısı oluşmaktadır. Bu yüzden kulakta ufakta olsa oluşan sorun ileride sizi sağır bir hale getirebilir.

Kulak ağrısının nedenleri

Enfeksiyonlar dış kulak ve orta kulak enfeksiyonu en çok olanlarındandır. Ortak kulak iltihabı geniz bölgesindeki östaki borusunun tıkanmasından oluşmaktadır. Çocuklarda orta kulak iltihabı daha çok olmaktadır. 

Yüzücü kulağı dış kulak enfeksiyonundan kulak kanalı iltihaplanmasından oluşmaktadır. Dış kulağın mikrop alması kirli suda yüzmekte olur. Dere suyunda fılan.  Tedavisi kulak damlası veya antibiyotik ile tedavi edilmektedir.

Alerjiler sonucu kulak ağrısı iltihaplanması sinüs boşluğundaki aşırı mukus üretimidir. Sümük şeklinde sıvı kulak zarını zedeleyip ağrıya neden olmaktadır.

Başınç travması barotravma uçak yolcuklarında bazı kişilerden aniden ortaya çıkan rahatsız edici bir ağrıdır. Yüksekte olunca veya su altına dalınca olur. 

Kulak zarının zedelenmesi aslında kulak içeresine yabancı cisimlerle karıştırılmasından oluştuğunu söylemektedir. Temizlik veya kaşıntıyı önlemek için tığ ve benzeri cisimlerden oluşmaktadır.

Kulak kiri yıllarca kulakta biriken yağ ve kirden dolayı oluşan kulak ağrılarıdır.

Çene kemiği problemi çene ve kafa tasının birleştiği nokta da kireçlenme sonucu diş gıcırdatma nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Diş apsesi diş etlerinde baktilerin enfeksiyon etmesi sonucu ile kulaklarda görülen ağrılar.

Kulak kanalında egzama oluşmasına cildin yağlı kısımlarında görülen türde egzama kualk ağrısına yol açmaktadır.

Evde kualk ağrısı nasıl tedavi edilir

  • Sıcak havluyu ağrıyan bölgeye tutunuz.
  • Ağır yorucu ortamlardan uzak durun ve dinlenin
  • Sigara kullanmayın
  • Rüzgardan uzak durun bunun yanı sıra klima ile serinlemeyin
  • Kulak çöpü ve benzeri cisimlerle kulak temizlemeyin
  • Kafanıza göre kulak damlası kullanmayın
  • Odanızı temiz hava almasına özen gösterin
  • Bol bol sıvı tüketin günde en az 10 bardak su için

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik