Dil şişmesi nedenleri ve dil şişmesi neyin belirtisidir

Dil şişmesi durumunda alerjik durumlar sonucu size hasta olacağınızın belirtisi sunmaktadır. Dil şişmesi ağız içeresinde oluşan enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. En ciddi olanı dil şişmesi kanseridir. Bunun için erkenden uzman bir doktordan yardım alınız.

Dil şişmesi nedenleri ve dil şişmesi neyin belirtisidir

Dil şişmesi hastalığı hakkında

Dil kanseri

Uzman bir doktora erkenden görünmeniz gerekmektedir. Yoksa geç kalındığında sonucu ölüme ulaşmaktadır. Dil kanseri ağız içeresinde kanama, ağrı, kırmızı lekeler, kulak ağrıları, ağız içeresinde uyuşma gibi durumlar dil kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Dil alerjileri

Dil şişmesi, boğaz şişmesi kızarıklık, hapşırma, kaşıntı, solunum yollarının tıkanlığında nefes dararması gibi durumlar da alerjik olarak belirtileridir.

Mononükleoz

Tükürle bulaşan bir virüstür. Genelde öpüşme yolu ile geçmektedir. Vücutta yorgunluk hissi oluşturur. Bazı zamanlarda aktif olan virüs, ateş, yorgunluk, dil şişmesi ve boğaz ağrıları oluşturmaktadır.

Dil iltihabı neden olur

Boğaz ağrılarına bağlı olarak dil şişmesi, dil iltihabı, mantar, demir eksikliği, tütün, baharat, sıcak içecekler, aftöz ülser gibi durumlarda olmaktadır. Bu durum dillin rengini değiştirir. Yutkunma konuşma zorluk çekerseniz.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik