Bebekler de göz ağız burun bakımı nasıl yapılır

Anne adayları veya anne olan bayanlar bu yazımızı dikkatli okusunlar. Çünkü merakla internette aradıkları veya sağdan soldan duyma bilgiler ile bebek bakımı hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Bebekler de göz ağız burun bakımı nasıl yapılır

Yeni doğan bebek bakımı nasıl yapılır

Bebekler de göz bakımı

Yeni doğan bebekler de göz bakımı düzenli şekilde yapılmak zorundadır. Yeni doğan bebekler de gözyaşı kesesi ve kanalı oldukca dardır. Bebeğin gözlerine saf su ve pamuğu hafifce ıslatın sık sık silinmeniz gerekecektir. Göz yaşı kesesi ve kanalı geç olgunlaşabilir. Günde 5 defa 20 kez bebeğin kaşından gözpınarına kadar göze dikkat edip başparmakla bastırınız. Bazı bebeklerde gözyaşı kesesi ve kanalı geç olgunlaşma göstermektedir. Geçmezse bu durum 1 yaşına kadar uzman bir doktora başvurunuz.

Yeni doğan bebekler de ağız içi bakım nasıl yapılır

Bebeklerin buna oldukça çok ihtiyacı vardır. Bebeklere mantar sporları ağız yaralarına, damak yaralarına kadar giden bir enfeksiyon yaratmaktadır. Anne sütünü içtiği zaman bebek dilinin üst kısmında bir tabaka oluşturmaktadır. İlk aklınıza gelen pamukçuk hastalığı olsa da pamukçuk değildir. 

Bebeğin ağzını kaynamış bir su ile ince bir temiz tülbent siliniz. Neden kaynamış su diyecek olursanız içeresindeki mikropların kırılmış olması lazım. 

Bebeklere karbonatlı su yapımı bunun için eczanelerden karbonat alınız ve bir fincan suya bir çay kaşığı karbonat ekleyiniz. Bebekler de karbonatlı suyun faydası nedir diye soranlara pamukçuk hastalığını önlemek için yapılır. Yani mantarları yok eder.

Yeni doğan bebekler de burun bakımı

Bebeklere hergün burun bakımı yapılmalıdır. Genellikle kış aylarında bebeklerin burunları daha çok tıkanır. Eğer bebeklerin burunları temizlenmezse hırıltı olur. Buda nefes alıp vermekte zorluk çeker hatta ağlamaya kadar gider. Bebeğin yattığı oda nemlendirilmelidir. Bebeğin burnuna sabah ve akşam birer damla serum fizyolojik damlatılması gerekir. Bebeğin burnu çok tıkanıyorsa sık sık fizyolojik damlatılmalıdır. Yani 1 saatte 1 olabilir. Bebek burnu temizlemek için hangi yöntemler uygulanır diye soracak annelere burun aspiratörü vardır. Bundan kullanmaları rica olunur. 

Sevgili anneler size konu altında güzel tatlı şirin kız erkek bebek resimleri oluşan foto galeri hazırladık incelemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik