Tetanoz aşısı ve tetanoz aşısının yan etkileri

Tetanoz aşısının yan etkileri ve hamilelikte tetanoz aşısı ne kadar etkilidir zararları varmıdır. Bunlar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Tetanoz aşısı ve tetanoz aşısının yan etkileri

Tetanoz aşısı vücudun hastalıklarından korumak amaçlı yapılmaktadır. Çocuk yaşta yapılması daha etkili olacaktır. Tetanoz aşısı hangi yaşlar da yapılır diye soracak olursanız 5 ile 9 yaşlarda yapılmalıdır. 

Tetanoz aşısı doz miktarı 

  • Bebeklerde 2, 3, 4 ayda ilk 3 doz verilmelidir.
  • 16 ve 24 ayda 4 doz yapılmalıdır.
  • 7 yaşında 5 doz yapılması gerekir.

Yeni doğan bebeklerdeki tetanozun önlenmesi için, anne adaylarına 2 doz aşı yapılması gerekmektedir. Yaralanma durumlarında ise hastanın aşı durumu doktor tarafından değerlendirilip karar verilmelidir. Aşıları düzenli olarak yapılmış kişilerde kötü kirli yaralarda olması halinde kişiye yapılan aşının üzerinden en az 5 sene geçmişse, yarası temiz olan kişilerde aşının üzerinden en az 10 sene geçmesi lazım.

Tetanoz aşısının faydaları yararları hangi hastalığa iyi gelir

Çocukluk dönemin de yapılan tetanoz aşısı büyük güçlü bağışıklık kazanmış olursunuz. Bunlar ise tetanoz, ölü difteri, boğmaca mikrobundan oluşan aşıdır. Fakat son yıllarda yan etkilere neden olan boğmacadan dolayı boğmaca toksinlerinden oluşan DABT şeklinde aşılama yapılmaktadır. Bu aşının daha öncelerde yapılan aşılar kadar etkili olmasa bile gösterdiği yan etkileri diğerlerine göre oldukça az olmaktadır.

Tetanoz aşısı ne seviyede koruma sağlar

Tetanoz hastalığını geçirmiş kişilerde bağışıklık sağlamaz. Çocukluk döneminde uygulanacak 3 doz aşı ile sağlanır. Tetanoz mikrobu aşı yapıldığından canlı bir uygulama olmadığı için 10 sene sonra bağışıklıkta azalma olur. Tetanız hastalığına karşı kesin çözüm 10 yılda bir tetanoz aşısını tekrarlamanız olacaktır. Çocukluk döneminde sonra uygulanan aşı sadece DABT tetanoz aşısı şeklinde uygulanması gerekir. Bu hastalıkta vücuda salgılanan zehir tetanoz mikrobunu canlandırır ve vücudunuzun felce kadar gitmesine neden olur. Solunum yolu felç olmasına sebep olur. Tetanoz aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin. 

Tetanoz aşısının neden olduğu yan etkileri

Yapılan bölgede veya vücutta ağrı, şişlik, kızarıklık gibi durumlar olmaktadır. 4 veya 5 dozdan sonra bu etkiler daha çok görülmektedir. 2 gün içeresinde etkisini görürsünüz. 3 gün sonra bu yan etkiler kendiliğinden vücuttan yok olur gider. Ateş olduğu sürece uzman doktora gitmenizi öneririz.

Tetanoz aşısının yapılmamasına neden olan durumlar nelerdir

  • İlk doz yapılmasından sonra görülecek herhangi bir alerjik reaksiyon sonrasında aşıya devam edilmelidir.
  • 1 doz aşı sonrasında çocukların beyininde etkilenme görülmektedir. Koma durumu gerçekleşirse hemen aşıya son verilmeniz gerekmektedir.
  • 1 doz aşı yapılmasından sonra 48 saatlik zaman dilimi içeresine ateş 40.5 drecenin üzerine çıkarsa çocuğa uygulanacak olan aşılar yapılmaması gerekir.
  • 1 doz aşı sonrasında çocuklarda 3 saat sonra kesintisiz olarak görülen ağlama bağırma nöbetleri sonrasında aşıya kesinlikle devam edilmemesi gerekir.
  • Ağır ateşli hastalıkları geçirmiş olan çocuklara kesinlikle aşı uygulanmamalı sadece sağlıklı olan çocuklara uygulanması gerekir.
  • 6 yaşını aşmış çocuklarda yetişkin bireylere yalnızca DABT tetanoz aşısı uygulanır.

Tetanoz aşısı hamilelikte ne gibi etki yapar

Hamile olan bayanlarda gebeliklerinin 20 haftasından sonra 2 doz aşı yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise yeni doğan bebekte tetanoz olma olasılığının oldukça fazla olması gerekmektedir. Bebeklerin emzirme döneminde ortaya çıkar 4 ile 29 gün aralığında kendisi göstermektedir. Doğumlarında kötü şartlarında sterilize edilmemiş ortamlarda gerçekleşmiş olması bebeğin göbek bağı olarak bilinen kordonunun hijen ortamı sağlanmadan kesilmesi durumunda yeni doğan bebeğin tetanoz hastalığı olma riski vardır. Bu riski ortadan kaldırmak için tetanoz aşısı yapılması gerekmektedir. Buda hem annenin ve bebeğin sağlık olmasını sağlıyacaktır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik