Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri ve zararları nelerdir

Hamilelikte tetanoz aşısının zararları nelerdir. Hamile olan anne adaylarına bu konu hakkında bilgilendirme yapacağız. Gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri biraz bahsedelim bakalım.

Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri ve zararları nelerdir

Diğer konularda tetanoz aşısının yan etkilerinden sizlere bahsetmiştik. Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri var mıdır. Sitemize bu tarz aramalardan çok giriş olduğu için bu konuya değinmek isterim. Hamilelik döneminde tetanoz aşısının yapılması gereklidir. Örnek verecek olursa hamile iken bir yeriniz kesilirse yada yaralandığınızda vücudunuza klostridium tetanız denen virüs bulaştığında bu hem size hemde bebeğinize büyük derece zarar verir.

Buna benzer vakalar olmuştu ve bebekler doğar doğmaz hayatını kayıp etmişti. Hamilelikte tetanoz aşısı kontrollü şekilde yapılırsa bebeğiniz de sizde zarar görmezsiniz. 

Hamileliğin gebeliğin kaçıncı ayında tetanoz aşısı yaptırılmalıdır

4. ayında ve 6 ayında 2 doz tetanoz aşısı diğer aşılar gibi ufak tefek yan etkiler olmaktadır. 

Gebelik döneminde yapılan tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir

  • İğne yapılan yer kızarıklık
  • Hafif derece de vücut yorgunluğu
  • Ateş görülmesi
  • Enjiksiyon bölgesinde geçici ağrılar gibi yan etkiler görülmektedir

Bu yan etkilerin size veya bebeğinize hiç bir şekilde yan etkisi bulunmamaktadır. Vücudunuz tetanoz aşısı yapıldıktan sonra mikroplara karşı bağışıklık kazandığından hafif derecede ateş görülmektedir. Kızarıklık gibi durumlar da kolda olmasının sebebi intramüsküler yapıldığından dolayıdır.

Tetanoz aşısı fiyatı linkine tıklayıp fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik