Gebelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır ve gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı

Gebelikte tetanoz aşısı kaçın haftada yapılmalı hamile bayanların en çok kafasına takılan sorulardan birisine yanıt vereceğiz umarım işinize yarar.

Gebelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır ve gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı

Hamile bayanlar hamilelik dönemi boyunca 2 sefer tetanoz aşısı yaptırmalıdır. Gebelikte kaçıncı hafta tetanoz aşısı yapılmalı sorusuna da burada cevap bulmuş olacağız.

Gebelik döneminde tetanoz aşısı amacı hem anne sağlığı için hem bebek sağlığı için önemi oldukça büyüktür. Bebek sakat doğabilir veya ölebilir hatta anne dahil ölüm riski taşımaktadır. Tetanoz virüsü vücutta gezerse. 

Buna örnek verecek olursa normal bireyler 24 ile 72 saat içeresinde müdahale edilir. Yalnız bebekler tetanoza yakalandıkları 1 saat içeresinde hayatını kayıp ederler. Şuan günümüzde kırsal bölgelerde doğum esnasında göbek kordunun jiletle kesilmesi sonucu yeni doğan bebeğin tetanoza yakalanma riski mevcuttur. 

Hamilelik dönemin de ilk tetanoz aşısı hangi hafta yapılır bunu soranlar için cevap olarak 16 haftada yani hamilelik dönemin 4 ayında yapılır. Bunun sonra da gebeliğin ilk tetanoz aşısından sonra 30 gün veya 60 gün geçtikten sonra ikinci tetanoz aşısı yapılır. Daha sonra doktor uygun görürse 6 ay sonra tekrar tetanoz aşısı yapılabilir. Yani 3 aşıda doğumdan sonra yapılır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik