Menenjit aşısı ne zaman yapılır ve menenjit aşısı ne zaman yapılmalıdır

Menenjit beyin ile omurilik zarlarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan tedavide beyinde hasar, duyma kaybı ve ölüme kadar neden olan hastalık türüdür.

Menenjit aşısı ne zaman yapılır ve menenjit aşısı ne zaman yapılmalıdır

Menenjit hastalığı kaç yaşında olur 1 yaş altı süt çocukları ile 15 21 yaş arası gençler kışla ve yurt gibi toplu alanlarda bulunan hastalığa yakalanma riskleri vardır. 

Hastalığın en tehlikeli hali olan meningokok menenjit ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu hastalığın üstesinde yapılacak tek şey menenjit aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Küçük bebekleri olanlar daha çok risk taşır bu yüzden anne ve babaların ilk aklına gelen soru menenjit aşısı ne zaman yapılmalıdır sorusu gelir.

Bizede bu konu hakkında çok mesaj gönderildi bizde araştırmalar sonucu biraz bilgi sahibi olduk termal kaplıca otelleri sitesi olarak bebekler de menenjit aşısı kaç aylıkken yapılır 9 aydan itibaren yaptırabilirsiniz. İlk aşıdan sonra en az 90 gün sonra 23 aylık olana kadar 2 doz uygulanır. 2 yaşından büyük çocuklarda bir tek doz uygulanmalıdır. 11 ile 18 yaş arasında ergenlik dönemine yaklaşmış çocuklarda, 11 ile 12 yaş arası çocuklarda birinci doz menenjit aşısı yapılır. İkinci doz ise 16 yaşında yapılır. 13 ile 15 yaş arası vurulmuşsa ikinci doz 16 18 yaş arasında uygulanmalıdır. Risk grubunda olan hastalarda ise tek doz olarak menenjit aşısı yapılır. 55 yaşından büyüklerde ise tek ruhsatlı aşı menenjit aşısıdır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik