Menenjit aşısı kaç yıl korur

Menenjit aşısı 5 yaş altındaki çocuklara yapılan bir aşı türüdür. İlerleyen dönemlerde herhangi menenjit mikrobu bulaşabilir.

Menenjit aşısı kaç yıl korur

Menenjit hastalığının belirtileri baş ağrısı, şuur bulanıklığı, baş ağrısı gibi ağrılar hastalık için yetişkinlerin de aşısı bulunmaktadır.

Menenjit aşısı umre ve hacca giden kişilere uygulanmaktadır. 

Bebeklerde menenjit aşısı kaç yıl korur

Bebekler 2 aylık olduğu ilk doz menenjit aşısı yapılmaktadır. 4, 6, 15, 18 ay arası sürelerde 3 farklı doz daha uygulanmaktadır. Toplamda 4 ayrı doz şeklinde yapılan menenjit aşısı aslında menenijitin farklı 4 türünden korunma sağlamaktadır. 

Menenjit hastalığı daha çok tehlikeli bir çocuk hastalığı olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan, işinden dolayı sürekli kalabalık ortamlarda çalışan kişilerde kısa süreler ile farklı dozlarlda menenjit aşısı yapılmaktadır. Çocuk menenjit hastalığını başka bir çocuğu öpmesi ile anında bulaşabilir. Sık sık çocuklarda temas eden kişilerinde kendi ellerini ve çocuklarının enllerini yıkmaması gerekir. Ani ateş ile başlar ve anında tedavi edilmezse daha sonra zor kontrol altına alınır. 

Çocuklarda ne kadar süre koruduğu belli olmazsa bile yetişkinlerde kısa süreli korumalar sağlar.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik