Bcg verem aşısı fiyatı ve yan etkileri

BCG yani diğer adı verem demektir. Verem aşısı diğer adı bcg aşısı olarak bilinmektedir. Dünyada her sene 2 milyona yakın insan akciğer veremi, böbrek veremi, kemik veremi, menenjit yani diğer adı beyin zarı iltihaplanması olmaktadır.

Bcg verem aşısı fiyatı ve yan etkileri

Bcg verem aşısı ne zaman yapılır

Bebek 2 aylık olduğu zaman sadece 1 sefere mahsus verem aşısı yapılır. Bu aşı bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Ömür boyunca hastalığa karşı korunmalı olmasını sağlıyacaktır.

Bcg verem aşısı nasıl yapılır

Verem aşısı sağlık ocakların veya devlet hastanelerinde hemşireler tarafından bebeğe intradermal yani deri içiresine uygulanır.

Bcg verem aşısının yan etkileri

Aşı işlemi yapıldıktan 25 gün sonra sivilceye benzer kol kısmında hafif kabarlık olmaktadır. Bu kabarık kısa süre içinde kendiliğinden geçerek ortadan kaybolur.

Bcg aşısı komplikasyonları

Bcg verem aşısı yapıldıktan sonra istisnai olarak koltuk altında veya boyunda lokal apseler neden olmaktadır. Bazı bebeklerde şişlik, yara, akıntı meydana gelmektedir.

Bcg verem aşısı dozu

1 mg dozda toz halinde bulunan ilaçtır. Esef ile sulandırır ve deri içeresine uygulanır.

Bcg verem aşısı fiyatı

Eczanalerden normal reçete ile satılmaktadır. Uzman doktora yazdıktan sonra 160 tl karşılığında alabilirsiniz.

Bcg verem aşısını sigorta karşılar mı

Duruma göre değişmektedir. Karşılamazsa 160 tl karşılığında özel olarak satın alabilirsiniz.

Bcg verem aşısı ateş yapar mı

Ateş yapmamaktadır.

Bcg verem aşısı kimlere yapılmaz

2 kilodan daha hafif bebeklere aşı yapılacak deri bölgesinde enfeksiyon olanlara bağışıklık sistemi güçsüz olan bebeklere veya bağışıklık sistemini düşürücü ilaç kullananlara bcg aşısı yapılmamaktadır.

Mesane kanserinde bcg verem aşısının etkisi varmıdır

Mesane kanseri tedavisinde verem aşısı uzun yıllardır kullanılır. Etkisini göstermektedir. Mesane kanserinin dişi olursa üreme yaptığında çoğalmaya neden olur bu hastalara mesane içeresine haftada 1 kez olmak üzere 6 hafta boyunca bcg verem aşısı yapılır. Verem aşısının diğer bir uygulama yeride yine mesane kanserinin karsinoma insito ismi verilen yüzeysel tip olup saldırgan bir hücre yapısı patolojik incelemede ortaya konursa yine bunun bir numaralı tedavisinde mesane içeresine verem aşısının uygulanır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik