Kuduz aşısı fiyatı ve kuduz aşısının yan etkileri

Kuduz aşısı hakkında tüm bilgileri bu yazımızda topladık. Rhabdovirüs denen bir virüs çeşididir. Hayvanların insanları ısırması sonucu kuduz hastalığı oluşur.

Kuduz aşısı fiyatı ve kuduz aşısının yan etkileri

Kuduz hayvanların ısırması sonucu kuduz hastalığı taşıma riski yüksektir. İlk olarak yapılması gereken kuduz aşısı yapılmasıdır. 

Kuduz aşısı nedir

Radivac ve hdcv adında iki çeşit kuduz aşısı vardır. Bu aşıları hayvan tarafından ısırılan kişi düzenli periyotlarla yapılır.

Kuduz aşısı hangi süreler ile yapılmalıdır

Hastaneler ısırılmanın ilk günü 3, 7, 14 ile 28 günlerinde yapılmaktadır. Toplam olarak 5 doz şeklinde uygulanmaktadır. Yetişkinlerde omuz başı yani deltoid kısmında uygulanır. Çocuklarda ise uyluk bölgesine intramüsküler yani kas içine uygulanmaktadır. Kuduz aşısı kalçaya yapılmaz bunu bilmeniz gerekir. Kalçadan yapılır vücuda yayılana kadar kuduz aşısının etkisi yok olur.

Kuduz aşısının koruma süresi

Hayvanın dişlerinde salgılanan mikrobun vücut yok olmasını sağlamaktadır. Olduki tekrar hayvan ısırırsa yine kuduz aşısı olmak zorundasınız. Belli bir koruma süresi yok bu durumlarda mutlaka kuduz aşısı yaptırmanız gerekmektedir.

Kuduz aşısının yan etkileri zararları

Aşının yapıldığı bölgede klasik olarak kızarıklık, ağrı, şişlik ve kaşınma olmaktadır. İstisnai durumlarda baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, karın ağrısı, kas ağrısı olmaktadır.

Kuduz aşısı olunan gün alkol alınır mı

Kuduz aşısı oldukta sonra en az 1 gün alkol alınmaması ve antidepresan ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Eğer zorunlu kullandığınız ilaçlar varsa dokturunuza sormanınızı öneririz.

Kuduz aşısı fiyatı 2015 2016

Eczanelerde 50 tl gibi bir fiyata satılmaktadır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik