Grip aşısı ne zaman yapılır ve grip aşısı fiyatı

Grip aşısı hakkında tüm merak ettiğiniz soruların cevabı konumuzda, termal kaplıca otelleri sitesi sağlık hakkında araştırmalarımıza grip aşısı ile devam ediyoruz.

Grip aşısı ne zaman yapılır ve grip aşısı fiyatı

Genellikle kış aylarında aşırı şekilde grip hastalığı olunur. Belli dönemde yapılan aşırı türlerinden birisidir. Grip aşısı yılda bir tekrarlanma gerekmektedir.

Grip virüsü tamamen farklı olarak her sene veya her an vücut gezene mikroptur. Uzman doktorlar her sen grip virüsüne karşı olarak yeni grip aşısı türlerini uygularlar. 

Grip aşısı ne zaman yapılır

Normal kişilerde senede bir defa tek doz yapılmalıdır. 6 ay ve 3 yaş arası çocuklarda sadece yarım doz yapılmalıdır ve yılda bir kez olmalıdır. 8 yaşa kadar grip aşısı olmamış olan çocuklar ilk aşılarını olduktan sonra 30 gün sonra tekrar koruma için aşı yapılmalıdır.

Grip aşısı ne zaman etkisini gösterir

Aşı yapıldıktan 2 hafta içeresinde koruma süresi devam etmektedir. Grip aşısı zamanı eylül ayının ilk haftası veya kasım ayının ortalarında yapılmalıdır.

Grip aşısı nasıl yapılır

Grip aşısını eczanelerden, hastanelerden, sağlık ocaklarından temin edebilirsiniz. Bazı kişilerin grip aşısının yaptırmasının zararlı olur. Yumurtaya karşı alerjisi olan birisi vücuda karşı alerjik sorunlar görülmektedir. Kronik metabolik hastalıkları olan kişilerin kan hastalığı olan kişilerin ve bağışıklık sistemini güçsüzleştiren ağır hastalıklara sahip olan kişilerde grip aşısı çeşitli rahatsızlıklar yaratmaktadır.

Grip aşısının yan etkileri zararları

Nadir olarak uygulandığı bölgede birkaç gün süren hafif derece ağrılar sebep olmaktadır. Ayrıca yorgunluk, kas ağrıları ve kısa süreli ateş belirtileri olmaktadır. Kas ağrıları, ateş belirtileri gözlenmektedir. Hafif olarak enjeksiyon bölgesinde şişme olur. Grip aşısının en sık belirtisi hafif derece ateştir. Etkisi olmayan ateş dürücüler kullanabilirsiniz.

Grip aşısı fiyatı ne kadar

2014 senesinden itibaren 10 TL satın alabilirsiniz.

Grip aşısını sigorta karşılar mı

Yaptığımız araştırmalar sonucu grip aşısını sigorta ve bağ-kur varsa şayet karşılamaktadır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik