Beyin krizi belirtileri ve nasıl tedavi edilir

Beyin krizi nedir. Kalp ve kanser hastalıklarından sonra çağımızın ölümle sonuçlanan en ciddisi beyin krizidir. Orta ve ileri ki yaşlarda görülmektedir.

Beyin krizi belirtileri ve nasıl tedavi edilir

Beyin krizi kaç çeşittir

Tıkanan damarlara bağlı olarak oluşan beyin krizi

Damar kanamaların oluşması sonucu görülmektedir. Beynin işlev fonksiyonlarını yerine getirmek görevi bulunan damarlarda kan pıhtılaşması veya sigara kullanımına bağlı damar daralması olduğundan dolayı damar tıkanıklığından kaynaklanan beyin krizi oluşur.

Kanayan damarlara bağlı olarak oluşan beyin krizi

Nadir olarak görülen bu durum beyinde bulunan zayıflamış damalarda çatlaklar ve yırtılmalar oluşur. Çatlama ve yırtılmadan dolayı meydana gelmektedir.

Beyin krizinin belirtileri nedenleri sebepleri nelerdir

  • Yüz, kol, bacak ve vücudun büyük bölgelerinde aniden yaşanan direnç kaybı ve uluşması
  • Konuşma esnasında zorluk çekme ve konuşmaları anlamama
  • Denge bozukluğu, görmede bulanıklık, görüntü azalması, his kaybı, çift görme gibi belirtiler beyin krizini oluşturmaktadır.

TIA geçici iskemik atak nedir

Damarların tıkanması sonucu yaşanacak beyin krizinin en büyük habercisi olarak nitelenir. Beyinde görülen hafif damar tıkanıklığı sonucu atakjlar nüksederek büyük beyin krizini haber verir.

Geçici istemik atakları tetikleyen nedenler sebepler

  • Yüksek derece tansiyon görülmesi
  • Sigara içilmesi
  • Şeker hastalığı ve fazla kilo
  • İstemik atak yaşanması
  • Kalp hastalıkları
  • Hareketsiz bir yaşam

Beyin krizini önlemek için yapılması gerekenler nelerdir

Beyin krizinin belirtilerinden birisi 3 saat içeresinde hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Çünkü 5 saaten sonra beyin krizi sakatlıklara neden olmaya başlar. Beyin krizi bazen kısa sürelide olmaktadır. Ama ihmale gelmemelidir. Erken müdahale hayat kurtarmaktadır. 

Beyin krizi tedavisi

Hastaneye beyin krizi şüphesiyle gelen kişide görülen belirtilere göre kesin tanı yapmaktadır. Beyin tomografisi, manyetik rezonans, trankraniyal dopler beyin krizinde ilk uygulanan tetkikler bulunmaktadır. Bunun dışında EKG çekilerek ve kan tahlili yapılır ve beyin krizi yaşanıp yaşanmadığını saptanır.

Hasta da kalp krizi görülebilme riski tespit edildikten sonra ilaç tedavileri ile cerrahi tedavi olarak 2 şekilde yapılır.

Cerrahi tedavi

Beyin damarlarında olan tıkanma aşırı derece yükselmiş ise hızlı tedavi sağlama için cerrahi tedavi uygulaması yapılır. Bu tedavi sonrası solunum düzeyi, kalp fonksiyonları ve dolaşım doktor tarafından takip edilir. 

İlaç tedavisi

Antikoagulan ilaçlar ağız yoluyla veya intravenöz damardan uygulanır. Bu ilaçların yararı beyin damarlarındaki pıhtılaşmayı çözmek ve damarlarda onarımı sağlamak için kullanılmaktadır. Kalp krizi riskini ortadan kaldırmaktadır. İstem dışı ataklarıda azaltmaktadır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik