Çekiç parmak hastalığı tedavisi ve belirtileri nelerdir

Çekiç parmak hastalığı el ve ayaklarda oluşan yoğun sancılı ağrılara neden olan bir hastalıktır. Basit önlemlerle kontrol altına alınmaktadır.

Çekiç parmak hastalığı tedavisi ve belirtileri nelerdir

Elde çekiç parmak

Parmak uçlarının aşırı derece hasar görmesi sonucu elde çekiç parmak görülmektedir. Aşırı hızlı hareketler ve sakatlanma riskinden dolayı genç vücutlarda ve sporcularda sıklıkla rastlanmaktadır. Parmağın uç kısmında bükülme oluşması ve düzelmemesi şeklinde kendi göstermektedir. 

Ayakta çekiç parmak 

Genel olarak ayak baş parmağında veya bitiği parmağında görülen rahatsızlık bir parmağın pençe şekline dönüşmesi şeklinde görülür. Bayanlarda küçük kullanması sonucu ayaklarda çekiç parmak görülmesinin en büyük nedenidir.

Çekiç parmak belirtileri nedenleri sebepleri nelerdir

  • Parmaklardan bir tanesi bükülmeye başlar ve sonra üst kısmı çekiç görünümü almaya başlar sonra üst kısım sürekli ayakkabıya sürtüldüğü için nasırlaşmalara ve şiddetli ağrılara neden olur. 
  • Daha sonra parmak giderek eğrileşmeye başlar ve üstelik ağrılarda sizleri ciddi şekilde rahatsız eder ve dümdüz olur.

Çekiç parmak tedavisi

Cerrahi işlem neticesinde kurtulmuş olursunuz. Cerahi tedavi için bükülmenin yaşandığı bölge kesilir oraya bir tel monte edilmektedir. Daha sonra 6 hafta içeresinde parmak tamamen normal haline gelir. Bu tedavi yapılırken hastanede yatmanıza gerek yoktur.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik