Tiroit bezi hastalığı belirtileri neden olur ve tedavisi

Tiroit bezi vücut bölgesinde boynun ön kısmında olan 20 gram ağırlığı ve kelebeğe benzeyen ve tiroit hormonu salgılayan iç salgı bezidir.

Tiroit bezi hastalığı belirtileri neden olur ve tedavisi

Vücut ısısının dengelenmesi ve metabolizmanın düzgün çalışması için gerekli enerjinin sağlanması sağlıklı büyüme ve gelişim için tiroit bezinin yeterli derecede salgı yapması önemlidir. Sindirim ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında gormonları önemli etkilidir.

Tiroit bezi hastalığının belirtileri

Hormonların normalden çok fazla veya az çalışması sonucu tiroit hormonlarının fazla olma durumu ve hipotiroidi olarak isimlendirilmektedir. Hipotiroit hastalığı kişide sinirlilik hali, ellerlede terleme, saçlarda dökülme, çarpıntı, aşırı yemek yeme ve kilo artışı olmaz ve kilo kaybı olur.

Guatr ve nodüller

Tiroit bezinin normal görüntüsünden aşırı büyük olması ise guatr denir. Tiroit bezinde ortaya çıkan farklı oluşumlara ise nodül denilmektedir. Tiroit bezi hastada büyümüş nodül olursa diffüz guatr denir. Yani tiroit bezinde nodül oluşmusa guatr ortaya çıkmış demektir.

Guatr neden olur diye soracak olursanız iyot eksiliği sonucu oluşmaktadır.

Nodüllere teşhis ve tedavi yöntemleri 

Tiroit nodüllerinin tespit aşaması ultrasonografi yöntemi ile tespit edilir. Bu nodüllerin % 95'i iyi huylu ise % 5'ide kötü huylu nodüller olarak ikiye ayrılır. İnce iğne ile alınan biyopsi ile çeşitleri ortaya çıkmaktadır.

Biyopsi sonuçlarına göre tedavide izlenecek yol belirlenir. Eğer kanser riski görülmemiş ise nodüllerin boyutları ve görünümleri ultrason ile belirli aralıklar ile düzenli olarak takip edilir. Şayet biyopsi sonucunda kötü huylu nodüllere rastlanmışsa ameliyat ile alınır. 

Uzman doktorlar tiroit nodüllerinin büyümesi engellemek için hormon takviyesinin genellikle etkili bir tedavi olmadığını gösterir. Bunun yapılması sonucu kadınlarda ve yaşlılarda ostreopoza yani diğer adı ile kemik erimesi, kalpte ritim bozukluğu gibi durumlar görülür. 

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik