Bel tutulması nasıl geçer ve bel tutulması nedenleri neden olur

Ani bel tutulması insanların gün boyunca gerçekleştirdiği birçok durumda sakatlık oluşmaktadır.

Bel tutulması nasıl geçer ve bel tutulması nedenleri neden olur

Bel tutulması ilgili faktörleri tedavi yöntemlerini ele alacağımızı bir bilgi paylaşacağız. Bazı durumlarda ummadığınız bir hastalığın belirtisi olabilen bel tutulması bazende yalnızca hızlı ve ani hareket etmekten veya duruma göre ağır işlerde çalışan örnek verecek olursak depo işlerinde çalışan kişilerinde indirme işlerinde çalışanların çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Bel tutulmasına neden sebep olan hastalıklar nelerdir

Bunların en önemlisi bel fıtığıdır. Bel tutulması denildiği zaman akla ilk olarak gelecek olan ihtimalar arasındadır. Yaşlı veya iş nedenlerinden dolayı bel tutulması olmuşsa şayet disklerde kopukluklar meydana gelmesi durumunda sinirlere zarar vermektedir. Bu fıtıklar bel tutulmalarına neden olmaktadır. 

Omurgalara hasar veren diğer durumlar arasında bacak ve kalça kısmında siyatik sinirlerde ağrılar oluşur veya kanalları daraltan kireçlenmelerdir. Çantaları omuzlarda taşımak, uzun süreli oturmak, yolculuk yapmak, uzun süre araç kullanmak, yüksek topuklu ayakkabı giymek bel tutulması şikayetleri arasında yer alır. 

Bel tutulması nasıl tedavi edilir

İlk önce doktora gidiniz bel tutulması varmı yokmu teşhis edilmektedir. Fıtık gibi son çare olarak ameliyat görünmesine rağmen, daha basit durumlar için biraz dinlenmeniz ve oturma poziyonu değiştirmek, karın bölgesindeki kasların güçlendirmek için mekik çekebilirsiniz. Esnetmek, gerdirmek gibi egzersizlerle bel tutulmasını evde tedavi edebilirsiniz. Bel tutulmasına neden olan asabiyet durumları varsa, stres yaptığınız tüm durumları bir kenara bırakmalısınız. Harap olan sinirler aniden gelen bel tutulmasını tetiklemektedir.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik