Mide tembelliği nasıl tedavi edilir ve mide tembelliği neden olur

Mide tembelliği midenin görevini tam olarak yerine getirmemesinden dolayı olur.

Mide tembelliği nasıl tedavi edilir ve mide tembelliği neden olur

Mide tembelliğinin nedenleri sebepleri nelerdir

Midenin iç yüz kısmında mukoza bezlerinin bazı enzimleri tam sağlıyamamasından dolayı oluşur. Mide tembelliğinin belirtileri hastaların yaşına ve bünyesine yapılarına göre farklılık göstermektedir. 

Çocuklarda ve bebeklerde mide tembelliğinin belirtileri

Kahvaltı öncesi ve sonrası karın ağrısı gibi olur. Sabahları ağız kokusu olması ve yemek yerken öğürme ve kusma geç acıkma ve hızlı doyma iyi beslenmemenin ardından boy uzaması ve aşırı kilo almasında yavaşlılık şeklinde olur.

Yetişkinlerde mide tembelliği belirtileri 

Ağız ve nefes kokusu, gaz, mide çok şişkin olması, kan şekeri değerlerinde sürekli oynama ve yemek sonrasında su içtikten sonra bile geğirme olması mide tembelliğidir.

Mide tembelliği hastalığına bitkisel tedavi

Bir litre suyun içeresine iki yemek kaşığı andız kökünü çay demler gibi demletin ve sonra öğle ile akşam yemeğinin arkasında birer su bardağı içebilirsiniz.

Bir yemek kaşığı kadar toz haline getirilmiş helile otu tozu ve iki yemek kaşığı kadar süzme bal ile iyice karıştırınız ve macun yapınız ve yemek aralarında bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.

1 su bardağı kaynar suyun içine elinizle ikiye böldüğünüz karanfilden beş tane koyduktan sonra 15 dakika demleyin yemeklerden hemen sonra içiniz.

Yarım litre kaynar suyun içeresine bir tutam şehtere koyduktan sonra 20 dakika demleyin yemeklerden hemen sonra birer bardak içiniz.

1 litre kaynar suyun içeresine 2 tutam kekik otundan kyun ve 15 dakika demletin. Günde iki defa yemeklerden sıonra 1 veya 2 bardak içebilirsiniz.

1 litre suyun içeresine 1 avuç kadar öküzdili otu koyun ve sonra 15 dakika demletin yemeklerden sonra çok zaman geçmeden içebilirsiniz.

1 litre suyun içine iki tutam hindiba otu koyun 10 dakika kadar demletin yemeklerden 15 dakika sonra 1 veya 2 bardak içebilirsiniz.

1 litre suyun içeresine eğit kökü koyulduktan sonra 12 saat kadar bekletin ve demlenen bitki benmari tekniği ile sııtıldıktan sonra yemeklerden 15 dakika sonra 3 çay bardağı içebilirsiniz.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik