Diş ağrısı ve ilaçlı tedavi yöntemleri

Diş ağrısı ve ilaçlı tedavi yöntemleri nelerdir. İnsanların en çok merak ettiği konular.

Diş ağrısı ve ilaçlı tedavi yöntemleri

Diş ağrısı hemen her insanda her yaşlarda görülenbilen şiddetli ağrılardandır. Fakat bilinmesi gereken önemli bir şey var ki oda diş ağrısı şiddetli bir sağlık sorunudur. Diş ağrısı tedavisini 3 farklı grupta toplayabiliriz. 

Çocuk diş ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir

Çocuklar yetişkin insanlara göre daha hassas olduğundan ve kesinlikle sırf ağrı çekmektedir. Antibiyotik ve ağrı kesiciler tedavi amaçlı çocuklara kesinlikle vermeyiniz. Genellikle antibiyotik kullanımı katti suretle hekim tavsiyesi ile olması gerekmektedir. İleride kötü rahatsızlıklara neden olan anlık komplikasyonlar doğrurabilir ve beklenmedik yan etkileri ile karşılaşılabilir hatta bazen yaşam yaşam kaybına kadar gelmektedir. Bebek aspirinleri, düşük dozda olan majezik ve dolarex gibi ilaçlar uygulanacaktır.

Yetişkin diş ağrısı tedavi yöntemleri kullanılacak ilaçlar nelerdir

Yetişkin kişilerde daha çok olur. Bunun en önemli sebebi dişlere zarar veren sigara ve alkol kullanımından dolayı. Bunun için kolonyalı pamuk ve dişe tuz koymak ağrı keser. Diş etlerinin iltihaplanmasından dolayı risk taşımaktadır. Dolarex, apranax fort, minoset, majezik gibi ağrı kesiciler ile beraber klamoks, amoklavin, amoksilav, largopen gibi diş ağrısına iyi gelen antibiyotikler doktor kontrolünde 12 saatlik aralıklarla kullanılmaktadır.

Hamilelikte diş ağrısı tedavi yöntemleri

Hamilelik döneminde dişler ve diş etleri oldukça hassas bir evredir. Yüzden anne adayının diş ağrılarını çekmemesi ve korunması için A, B, C vitaminlerini bolca tüketmeleri önemlidir. Genellikle hamileliğin ilk 90 gününe kadar dental tedaviden kaçınmanızı öneririm. Diş ağrısı ve iltihabı çekiliyorsa şayet bu evrede sadece diş hekiminin değil uzman bir jinekoloğun da kontrolleri doğrultusunda gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Ancak bebeğin gelişmenin olumsuz etkilenmemesi için yine dental tedavisi sakına uygulamayın. Bebeğinizde diş lekelerine neden olacak tetrasiklinler grubuna giren antibiyotiklerden uzak durmanız gerekmektedir. Uzman diş doktorlarının size önereceği ilaçları kullanmanızda fayda olacaktır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik