Bebeklerde ve çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer

Bebeklerde ve çocuklarda çürük diş tedavisi nasıl yapılır. Çocuklarda ve bebeklerde diş ağrısı kulağa vurur mu bunların hepsinin cevabı yazımızda.

Bebeklerde ve çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer

İlk olarak çocuklarda diş ağrısı görüldüğü zaman hangi dişin ağrıdığına bakılmalıdır. Sonra ağrıyan dişin üzerine bakın ve dişte çürük olup olmadığını kontrol edin. Şayet çürük bulunmuyorsa 3 gün kadar bekleyin çünkü ağrı geçebilir. Diş ağrısı geçmezse uzman diş doktoruna baktırmanız da fayda var. Ağrıyan dişin etrafında çürükler olabilir. Ilık su ve ilaç vermeyin doktorlar tavsiye etmemektedir. Bilinçsiz müdahale daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çocukların süt dişi çıkarma zamanı süt dişlerin arasına besin maddeleri yoğun şekilde girmektedir. Bu gibi durumda çocuklarınızın dişlerini hemen fırçalayın.

Çocuklarda diş çürükleri nasıl önlenir tedavi edilir

Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığını yaptırın. Yedikleri ve içtiklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak dursunlar. Bunlar çocuklarınızın dişlerinin hızlı çürümesine neden olacaktır. 

Çocuklarınızda diş çürüme işlemlerine karşı diş hekimleri florlama tedavisi uygular. Florlamanın dişe faydası diş minesini güçlendirir. Çürüğe karşı dayanıklık sağlamaktadır. Eğer diş çürüğü ilerlemişse fissür sealants isminde küçük doluğu tedavisi uygulanır. 

Diş çürükleri olmaması için kalsiyum içeren besinler tavsiye edin. Süt, peynir, yoğurt ve yumurta tarzı besinler çocuğunuza tükettirin. Bunun yanı sıra protein içerikli besinler bolca tüketsinler.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik