Saçkıran

Saçkıran neden ve belirtileri nelerdir. Şuanda günümüzde bir çok kişi saçkıran hastalığına maruz kalmıştır.

Saçkıran

Alopesi areata yani tıbbi ismiyle saçkıran, belirti göstermeden anlık yaşanılan bir rahatsızlıktır. Bir çok hastalıkta meydana gelen ağrı, şişme, sancı ya da yanma gibi sinyallerde bulunmadan direk olarak saçta dökülmeler meydana gelmesiyle anlaşılmaktadır. Saçkıranda saçın büyümesi aniden durarak, tutam şeklinde kökünden ayrılmaktadır. Bu rahatsızlık çoğunlukla 3 safhadan meydana gelmektedir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir

Alopesi areata belirgin bir rahatsızlık yani sancı, ağrı, şişme gibi direkt bir belirti vermediği için, genellikle dökülme anında anlaşılan bir hastalıktır. Saçkıranda saçın büyümesi aniden durur ve saçlar tutam tutam kökünden ayrılır. Alpopesi areata genellikle üç safhadan oluşur. Birinci safhada saçlar ufak bir şekilde dökülebildiği gibi, birden fazla alanda da aniden dökülebilmektedir. İkinci safhada dökülme yaşanılan alanlarda genişleme meydana gelmektedir. Üçüncü safhada ise saçlar ilk olarak renkleri beyaz ve sarı şekilde çıkmaya başlar. Saçların komple çıkması çok uzun zaman alabilir. Bazı saçkıran vakalarında ise stereoid yani kortizon tedavisi uygulanıldığında uzama gösteren saçlar tekrar dökülmeye maruz kalabilir. Bu sarımsak ve sirke ruhu içinde geçerlidir. Saçkıranın neden olduğu bilimsel olarak henüz bir netlik kazanamamış olsada bağışıklık sisteminin neden olduğu bir rahatsızlıktır ayrıca maruz kalan kişiler incelendiğinde üzüntü ve stres gibi durumlar ortak nokta olarak görülmüştür. Vücudu dış etkenlerden korumakla görevli olan bağışıklık sistemi sebebi belli olmayan durumlardan dolayı vücuda karşı saldırıya geçebilmektedir. Bu durumlarda da bazı vakalar söz konusu olmaktadır. Saçkıran da bunlardan biridir. Bazı vakalarda sadece saç değil, nadir de olsa vücutta ki tüm kıllar dökülebilmektedir. Bu rahatsızlık kişide psikolojik olarakta çöküntü oluşmasına neden olabilmektedir. Bazen iyileşme gösteren ve çıkan saçlar tekrar dökülme gösterebilmektedir.

Saçkıran Nasıl Anlaşılır ?

Hiç beklenmedik bir anda aniden kişinin saçları dökülür. Bu dökülmeler çoğunlukla madeni para büyüklüklerinde olabilir. Bir süre sonra tekrar saçlar çıkmaya başladığında gri ya da sarı renkte çıkabilir. Daha sonra kendi rengini almaktadır. Fakat bazı vakalarda saçkıran olan bölge de hiç saçta çıkmayabilir. Kişinin psikolojisi ve ruh hali de buna etken olabilir.

Kaynak: http://www.sackiran.org

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik