Kış Sporları ve Türkiye'de Yapılacak En İyi 10 Kış Tatili

Yavaş yavaş havaların sonbahardan kış mevsimine dönmeye başladığı zamandayız ve çoğu kayak merkezine karın düştüğünü görmek ile birlikte kış tatili yapmak isteyenler için en iyi 10 yer ve tatil oteli önerisi...

Kış Sporları ve Türkiye'de Yapılacak En İyi 10 Kış Tatili

 

 

Kış sporları, genellikle kış aylarında yapılan spor dallarının genel adı. Kış aylarında oynanır anlamı karlı ve buzlu bir zeminde veya ortamda oynanır anlamındadır.
Kış sporları listesi
* Buz pateni
* Kayak
* Kızak
* Snowboard

Buz pateni

 • Artistik Buz Pateni
 • Kısa kulvar sürat pateni
 • Sürat pateni
 • Buz dansı
 • Senkronize buz pateni

Kayak

 • Alp disiplini
 • Biatlon
 • Kayaklı koşu
 • Serbest stil kayak
 • Kuzey kombine
 • Skiboarding
 • Skibob
 • Kayakla atlama

Kızak

 • Bobsled
 • Kızak
 • Skeleton
 • Kızaklı köpek yarışı

Snowboard

Türkiye'de kış tatili yapmak isteyenlere en güzel 10 öneri...

1- Zigana Geçidi/Gümüşhane: 

Zigana Geçidi/Gümüşhane: Yılın beş ayı karlı kaplı olan Zigana’da konaklama da yapılabilecek bir kayak tesisi var. Kendin pişir kendin ye türü tesisler de bolca bulunuyor. Zigana, Hamsiköy sütlacı ile meşhur. Trabzon ve Gümüşhane’den gün içinde sürekli araç bulma imkanı var. Temiz havası ve harika doğasıyla Trabzon ve Gümüşhaneliler’in günübirlik gezilerde en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

2- Ayder yaylası/Rize:

Ayder yaylası/Rize:Kaplıcaları gün boyu ziyaretçi akınına uğruyor. 260 metre derinlikten çıkan 50 derecelik kaplıca suyunun başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Yılın ortalama beş ayı karla kaplı olarak geçiyor.

 

 

 

3- Ilgaz Dağı/Kastamonu:

Ilgaz Dağı/Kastamonu: Kayak yapmayı sevenlerin gözdesi. Dört konaklama tesisi bulunuyor. Akarsuları, florası ve yaban hayvanlarıyla zengin bir doğal hayata sahip. Kayın, meşe, söğüt, titrek kavak, karaağaç, gökçeağaç, sarıçam ve boyu 40 metreyi bulan göknarları var. Kayak merkezi, aralık başından nisan ayına kadar hizmet veriyor. Üç doğal pisti var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- Yedigöller/Bolu:

Yedigöller/Bolu: Dere, ırmak ve vadiler arasında yer alıyor. Alana yayılan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimli 7 gölden oluşuyor. Göllerin etrafı meşe, gürgen, kızılağaç, karaağaç, karaçam, dişbudak, sarıçam, köknar, ıhlamur gibi ağaçlar ile fındık, alıç, üvez türü bodur bitkileri, eğrelti otları ve rengarenk çiçeklerle bezenmiş. Kasım ayının ikinci yarısı ile aralık, ocak, şubat, mart ve nisan aylarında kar yağıyor. Gezi ve piknik amaçlı gelenlerin yanında, fotoğraf tutkunlarının da uğrak yeri. Dağların ardından yükselen sis, beyaz örtüyle birleşince doyumsuz bir manzara ortaya çıkıyor.

 

 

 

 

5- Sümela Manastırı/Rize:

Sümela Manastırı/Rize: Bitki zenginliği, peyzaj güzelliği, yaban hayatı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Manastır yolu üzerinde bir çok konaklama yeri bulunuyor. Çam ormanlarıyla çevrili Sümela Manastırı yılın beş ayı kar altında kalıyor. Hemen altında bulunan tesislerde de yılın her günü konaklamak mümkün.

 


6- Abant Gölü/Bolu:

Abant Gölü/Bolu: Çam, köknar, kayın ağaçlarının çoğunlukta olduğu ormanların arasında yaylalar bulunuyor. Aralık-nisan arasında karlı. Çam ağaçlarının beyaz bir örtüyle kaplandığı Abant’a gelenler, 7 kilometrelik göl etrafında fayton, at ve bisiklete binebiliyor, göl kenarında piknik yapıp, tepelerden kayarak karın keyfini çıkarabiliyor. Gölün kıyıları nilüfer çiçekleri ile kaplı, yer yer sazlıklarla çevrili.


7- Sarıkamış Ormanlar/Kars:
Sarıkamış Ormanlar/Kars: Çamlarla kaplı bölge kış sporları bakımından da önemli bir merkez. Kasım- nisan ayları arasında karla kaplıdır.

 

 

 

 


8- Uzungöl/Trabzon:

Uzungöl/Trabzon: Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapamasıyla oluşmuş. Trekking, kuş gözlemi ve botanik turlar yapılıyor, civardaki yaylalara gezi düzenleniyor. Çamlarla kaplı bölge kış sporları bakımından da önemli bir merkez. Kasım-nisan ayları arasında karla kaplıdır. Yılın beş ayı karlar altında kalıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9- Uludağ/Bursa: 

Uludağ/Bursa: Tutyeli pisti, uzunluğu ve altyapısı bakımından kayak yapmaya çok elverişli. 2 bin 550 metre yükseklikte bulunuyor. Aralık-mart arası kayak yapmak için en uygun dönem. Birinci ve ikinci yerleşim bölgelerinde çok sayıda otel ve kamuya ait misafirhane bulunuyor. Bu pistin manzarası ise bir harika. Birinci ve ikinci yerleşim bölgelerindeki tüm otel ve tesisler ile Bakacak bölgesi ayaklarınızın altında. Panoramik manzarası izleyenleri büyülüyor. Eğer hava berrak ise görüş mesafesi Gemlik Körfezi’ne kadar uzanıyor.

10- Palandöken/Erzurum:

Palandöken/Erzurum: Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Kasım- mayıs ayları arası karla kaplı oluyor. Özellikle geceleri, Erzurum’ın ışıkları ayaklarınızın altına seriliyor. Erzurum’un üzerine sis çöktüğünde, sanki ayaklarınız yerden kesiliyor ve sadece karlı zirveleri görüyorsunuz. Günbatımı manzarası da ayrı bir güzelliğe sahiptir.

 


 

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik