Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar

Diyet yapanların en büyük şikayeti diyete karşı dirençli duramamaktır. Özellikle kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk verir ancak belli bir zaman sonra duran kilo verme, insanı umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye iter.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Diyet yapanların en büyük şikayeti diyete karşı dirençli duramamaktır. Özellikle kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk verir ancak belli bir zaman sonra duran kilo verme, insanı umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye iter. 

Şok diyetlerde amaç sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma değil, hızlı kilo verdirmedir. Tek tip ya da bağırsakları haddinden fazla çalıştıran diyetler ne yazık ki vücudu geçici bir süre aşırı zorlamaktan başka bir işe yaramaz. Üstelik sağlıklı beslenme prensibi edinmemiş kişiler için bu diyetlerin en zararlı tarafı, diyeti bırakır bırakmaz verilen kiloların ve hatta daha fazlasının geri alınmasıdır.


Eğer şok diyetlerin zararlarının farkındaysanız, sağlıklı bir şekilde kilo vermek yahut formunuzu korumak istiyorsanız aşağıdaki beslenme kurallarını başucunuzda bulundurun. Bu kurallara sadık olduğunuz sürece aç kalmadan kolayca kilo verebilirsiniz.

 

 

İşte basit ama hayati diyet kuralları:

 • Su içme ihtiyacınız olmasa bile gün içinde bol bol su için. Başlangıç için günde 2 – 2,5 litre hiç de fena sayılmaz.
 • Çiğneyin. Yediğiniz her şeyi uzun uzun çiğneyin. Çiğneme işlemi yediklerinizi daha midenize ulaşmadan öğütme işlemine başlamanız demektir. Bu da yediklerinizi daha kolay sindirmenizi sağlar. 
 • Öğün sayılarınızı artırarak atıştırma krizlerinizi atlatın. Öğün sayınızı çoğaltın, porsiyonlarınızı küçültün. Almanız gereken günlük kalori miktarının karşılığı olan yiyecekleri 7-8 ve hatta 9 öğüne dağıtın. Böylece hem atıştırmaya zamanınız kalmaz, hem de sürekli yemek yediğiniz için diyet psikolojisinden kurtulursunuz. Üstelik bu sayede metabolizmanız hızlanır, yediklerinizi çok daha çabuk yakarsınız.
 • Yemekleriniz arasında 1,5-2 saat aralık bırakın. Çünkü yediğiniz her ne olursa olsun bunun hazmı en az 1,5-2 saat sürer.
 • Vücudunuzda ödem oluyorsa, şişkinlik olmaması için tuz tüketiminizi minimuma indirin.
 • Ekmek olarak çavdarlı veya çok tahıllı, esmer ekmeklere yönelin. Beyaz ekmeğe oranla daha besleyici olan bu ekmekler sayesinde daha az yemenize rağmen çok daha çabuk doyacaksınız.
 • Az yağlı süt, beyaz peynir, yağı alınmış yoğurt kilo vermenize yardımcı olur. Ancak bunlar tek başına ne yazık ki yeterli değil. Hayatınızdan kızartmayı tamamen çıkartın!
 • Unutmayın, ne yediğiniz kadar onu pişirme tekniğiniz de çok önemli. Et, tavuk veya balık; tüm etleri ızgara veya haşlama yemeye gayret edin.
 • Tatlıya ihtiyacınız olduğunda her zaman sütlü tatlıları tercih edin.
 • Çikolata ihtiyacınızı haftada ikiden fazla olmamak kaydı ile siyah çikolata ile karşılayın.
 • Uyku düzeninize dikkat edin. Uykusuzluk insanlarda gerginliğe ve aşırı yeme krizine neden olur. Ancak fazla uyumak da metabolizmanızı yavaşlatacağından, gün boyunca aldığınız kalorileri yakmanız zorlaşır. Metabolizmanın ideal çalışması için gerekli olan uyku süresi günde 7-8 saattir.

Son olarak; biliyoruz, bunu duymaktan çok sıkıldınız ama ne yazık ki kilo vermenize yardımcı olabilecek en ideal şey bu: Egzersiz yapın!

 

Egzersiz yapmak hem metabolizmanızın hiç olmadığı kadar hızlı çalışmasına, hem de düzenli yapıldığında birkaç gün içinde iştahınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Hafif tempolu yürüyüş, merdiven çıkma gibi egzersizler başlangıç için hem kolay hem de keyifli olabilir. (*)

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik