Açık havada yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar

Yürüyüş yapmak çok zevkli ve çok kalori ile yağ yakan bir aktivitedir. Ama bu konuda da dikkat edilmesi gerekenleri atlamamalısınız.

Açık havada yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar

Hareketsizlik neredeyse günümüzün ortak derdi haline gelmiş bulunuyor. Bu durma en kolay çözüm yolu ise yürümek. İşe gider gelirken veya otobüse giderken bile yürüyüş yapmak için fırsat kollamalısınız. Hareketsiz masa başı bir işiniz var ise en ufak bir arayı bile yürüyüş ile taçlandırmalısınız. Hafta sonu doğaya yürüyüş turları düzenlemeli veya var olanlarına katılmalısınız.

Peki, tüm bunları yapıyorken dikkat etmeniz birçok husus var, bunlardan bazıları ise şöyle;

• Eğer tempolu bir şekilde ve uzun süre devamlı bir şekilde yürüyüşe başlamayı düşünüyorsanız öncelikle bir doktora görünüp sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Sizin kardiyolojik olarak veya vücudunuzun diğer yapılanması bu yürüyüş temposuna ayak uydurabilecek mi? Bu önemli ve atlanmaması gereken bir detaydır.

• Yürüyüşe başlamadan önce en az 5-10 dakika mutlaka ısınma egzersizleri yapmalısınız. Birden bire başladığınız yürüyüş nabzınızı yükseltir ve sizi daha çabuk yorar.

• Yürüyüş yapmak için en iyi saatler sabah erken saatlerdir. Vücudunuzun metabolizma hızını ikiye katlamak için iyi bir zamanlamadır.

• Eğer sabah erken yürüyüşe gidiyorsanız minik bir meyve suyu içerek yürümelisiniz. Ama asla tıka basa bir kahvaltıdan sonra yürüyüş yapmayın. Tok karınla yürüyüş kaslarınızı daha çok yorar.

• Açık havada yürümek size daha çok kalori yaktırır. Çünkü bol oksijen sizin metabolizmanızı sandığınızdan daha çok hızlandıracaktır.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik