Siyah Noktalar İçin Maske

Siyah Noktalar İçin Maske (4 Maske Tarifi ve Öneriler)

Siyah Noktalar İçin Maske

Siyah Noktalar İçin Maske (4 Maske Tarifi ve Öneriler)

Bu noktalarının bazılarının siyah, bazılarının beyaz olmasının nedeni gözeneğin kapalı olup olmamasıdır. Eğer gözenek açıkça yani biriken yaş havayla temas ediyorsa oksitlenme nedeniyle siyah nokta, gözenek kapalıysa beyaz noktalar oluşur.

Siyah noktaların kötü bir görüntü dışında başka olumsuz yönleri de bulunuyor. Örneğin siyah noktaların bulunduğu bölgelerde daha sık sivilce görülür. Tıkalı gözenekler bakterilerin birikmesi için uygun bir ortamın oluşturur. Biriken bakteriler bir süre sonra iltihaba yol açar. Bu nedenle “siyah noktalar sivilcelerin ilk aşaması” olarak kabul edilir.

Genel olarak kabul edilen “yağlı yiyecekler siyah noktaları artırır” bilgisinin aksine bu alanda yapılan bilimsel araştırmalar kötü beslenme ve siyah nokta, sivilce oluşumu arasında bir bağlantı bulunmadığının altı çiziliyor. Ama kötü beslenmenin cildin normalden çok daha kısa sürede yaşlanmasına neden olduğu bilinen bir gerçek. O yüzden sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz.

 

Siyah noktaları temizlemek için bantlar, özel sabunlar, jeller ve daha pek çok kozmetik ürün bulabilirsiniz. Bu ürünlere para harcamak istemiyorsanız ve daha doğal bir çözüm arıyorsanız aşağıdaki siyah nokta maskelerini deneyebilirsiniz.

1 – Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Cildi besleyen mineraller bakımından zengin olan kilin en önemli özelliği aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi ve fazla yağı almasıdır.

Ancak kil maskesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. İlki cildinizin aşırı kuruyup tahriş olmaması için kil maskesini en fazla haftada 2 kere kullanmak. Çünkü yağ her ne kadar siyah noktaların başlıca nedeni olsa da cildimizin elastikiyetini koruması ve kırışmaması için o yağa ihtiyacı var. İkincisi ise kil maskesini uyguladıktan sonra iyi bir nemlendirici ile cildi nemlendirmek. Bu iki noktaya dikkat ederek kil maskesini cildinizi çok kurutmadan ve tahriş etmeden kullanabilirsiniz.

Basit kil maskesi için sadece kil ve suya ihtiyacınız var. Aşırı yağlı ciltler için yeşil kil, daha az yağlı ciltler için beyaz kil öneriliyor ama bence tüm kil çeşitleri aynı ilevi görüyor.

1 yemek kaşığı kile yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın ve yoğun bir krem kıvamına getirdikten sonra göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra maskeyi soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Maskeyi temizleyip yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Kil maskesini yüzünüzde ne kadar bekletirseniz cildinizi o kadar kurutur. Bu yüzden tamamen kurumasını beklemeden yıkamak en iyi yöntem.

 

2 – Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı cilt gözeneklerini sıkılaştırıp ilerde siyah nokta oluşma riskini azaltırken aynı zamanda gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

1 yumurtanın akını yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde parmak uçlarınızla sürün. Yumurta akının 15-20 dakika kurumasını bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

3 – Siyah Noktaları Temizlemek İçin Bal ve Süt

Bu maske tüm yüze uygulanmıyor. Sadece siyah noktaların yoğun olarak bulunduğu bölgelere yapılan ve kozmetik siyah nokta bantlarıyla benzer bir işlevi olan bir uygulama. Bu doğal siyah maske bandını siyah maskeleri önleyen ve gözenekleri temizleyen diğer maskeleri kullanmaya başlamadan önce mevcut siyah noktalardan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşı sütle karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.

Daha sonra uyguladığınız bölgelerin üzerine sanki yara bandı yapıştırıyormuş gibi hafifçe bastırarak ince bir pamuk (makyaj temizleme pamuğu da olur) koyun.

Bal ve sütün 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın. Gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Aynı maskeyi süt yerine 1 çay kaşığı tarçın kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

4 – Siyah Noktalara Karşı Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Yoğurtta bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlarken yulaf ezmesi gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak yapılan yoğurt ve yulaf maskesi cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

1 yemek kaşığı yoğurdu toz haline getirdiğiniz (havanda) yulafla karıştırın. Karışıma 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Maskeyi masaj yaparak yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Pek çok kimyasal madde içeren ve cildi kurutan sabunlar, yüz yıkama jelleri cildin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu tip temizleyiciler yerine yumuşatıcı etkili doğal sabunlar kullanın.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik