Sivas kaplıcaların faydaları

Sivas balıklı kaplıcasının faydaları

Sivas kaplıcaların faydaları

Anadolunun en güzel şehirlerinden birisi olan sivas kaplıcaların faydalarından bahsedeceğiz sivası bilmeyen yokturdur zaten şimdi de biraz kaplıcalarını anlatalım.

Sivas kangal balıklı kaplıcası merkeze 96 kilometre olan ilçeye 13 kilometre olan kaplıcalardan birisidir su sıcaklığı 37 derecedir. Cilt hastalıklarına sivilcelere sedef hastalıklarına egzama hastalıklarına suyun içinde cyprinide sazangiller cyprinion macrostamus beni balığı sazan balığı garra rufa yağlı balık türlerinden balıklar yetiştirilmektedir. 

Buraya giderseniz şayet en 2 hafta tedavinize düzenli şekilde yapmanız gerekir. 300 kişilk yatak mevcuttur. 100 adet çadır yeri kamp karavan yeri lokantası gazinosu market sağlık kabini çocuk parkı gibi alanlar bulunmaktadır.

Diğer bir kaplıcası alaman çermiği şarkışla köyüne bağlıdır.

Akçaağıl çermiği sivasa 2 saat suşehri merkeze 10 dakika mesafede bulunuyor her türlü hastalıklara iyi gelmektedir. Kadın ve erkek bölümleri ayrıdır.

Ortaköy çermiği şarkışla ilçesine ortabuçak köyü sınırlarında bulunuyor.

Sıcak çermik sivas merkeze 30 kilometre fiziksel hastalıklara böbrek ve idrar yollarına kan dolaşımı metabolizma bozuklukları yazın çadır kurabilme imkanı haziran ve eylül aylarında yoğun ilgi oluyor. Kaplıca da 4 otel 2 açık havuz 2 kapalı havuz 87 tane 27 lüks mermez banyo özel kabinler bulunuyor. 130 oda 350 yatak kapasitelidir. Su sıcaklığı 50 derecedir.

Soğuk çermik il merkezine 20 kilometredir su sıcaklığı 28 derecedir bağırsak mide safra kesesi hastalıklarına iyi geliyor ayrıca romatizma sinir hastalıklarına iyi gelmektedir. Sizinde ilave etmek istedikleriniz varsa konu altına yazınız.

 

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik