Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Hem kadınlarda hem de erkeklerde, orta yaş grubuna gelinmesiyle birlikte en sık şikayet edilen problemlerden biri haline gelmiştir...

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Saç köklerinde üretimi yapılan saçların, üretim aşamasında hepsinin aynı anda çıkması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bir dönem kendini bir nevi dinlendirme sürecine sokan saç kökleri, bu dinlenme aşamasında köklerden bu saçların dökülebildiği de görülmektedir.

 

Bu dökülmenin sonrasında dinlenme sürecinden çıkan saç köklerinden saçların yeniden çıkması durumu söz konusudur. Bahsedilen saç dökülme ve çıkma döngüsüne göre her gün ortalama olarak 50 ve 100 saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır.

Saç dökülmesinden bahsedilebilmesi için; bahsedilen bu döngü içerisinde köklerin kendisini daha uzun süreçlerde dinlenme moduna geçirmesi ve daha fazla sayıdaki saçın köklerinden ayrılması durumunun gözlemlenmesi gerekmektedir.

 

Bunun yanında saçların dış etmenlerden fazlasıyla etkilenmesi, saç köklerinin çok hızlı ölmesi ya da yeni saç çıkma hızının saç dökülme hızından yavaş kalması gibi durumlar da saç dökülmesi probleminin yaşanmasının ana faktörlerinin arasında gösterilebilmektedir.

 

erkeklerde-sac-dokulmesi-sorunu

 

Kadınlarda ve erkeklerde yaşa bağlı olarak bahsettiğimiz saç dökülmelerinin yanında, saçların dökülme problemiyle baş başa kalması adına bir çok etkin neden de bulunmaktadır.

 

Bu nedenlerden başlıcaları gen faktörleri, saçın cinsi, saç köklerini etkileyen ilaçların kullanımı, vücutta hormonal olarak değişimlerin yaşanması, gündelik hayatta sıklıkla stres faktörüyle baş edilmeye çalışılması ve ağır çevre koşulları, saç dökülme probleminin yaşanmasını bir hayli erken yaşlara çekmektedir.

 

sac-dokulmesiyle-basa-cikma

 

Erkeklerde daha çok alnın üstünde her iki yanda açıklık olarak kendini gösteren saç dökülmesi problemi, sadece genetik faktörlere bağlanmamalıdır. Az önce bahsettiğimiz sebepler de bu tip açıklıklara sebep olabilmektedir.

 

Hem kadınlarda hem de erkeklerde yoğun saç dökülmesinin yaşandığı durumlarda hem ilaç tedavileri, hem de ileri boyutlarda saç ektirme gibi cerrahi müdahaleler de gündeme gelse de; saç dökülmesine karşı bitkisel çözümlerin denenmesi de saç dökülmesinin önüne geçilebilecek başlıca yollardandır.

 

sac-dokulmesi-korkusu

 

Saç dökülmesine kesin çözüm aradığınız süreçlerde, her şeyden önce sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını öğrenebilmek için bir saç uzmanına gidip gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir.

Çünkü asıl sorun bilinmeden kullanılacak her türlü saç dökülmesine karşı şampuan ürünü, saç dökülmesine karşı maske ürünü veya saç dökülmesine karşı bitkisel yağlar eğer genetik faktörlerden dolayı dökülme yaşıyorsanız bu süreci tam olarak sonlandıramayacaklardır.

 

kadinlarda-sac-dokulmesi-sorunu

 

Erkeklerde de kadınlarda da genetik faktörlerden sonra, biyolojik olarak saç dökülmesini tetikleyecek bir başka etmen de vücutta vitamin ve mineral eksikliklerinin yaşanmasıdır.

 

Yani bir erkeğin vücudunda demir minerali eksikliği varsa o erkeğin saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya gelmesi, bir kadının da vücudunda çinko minerali eksikliği varsa o kadının aynı şekilde saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya gelmesi sürpriz bir durum olmayacaktır.

 

sac-dokulmesine-mudahale

 

Bahsedilen tüm bu sebepler sonucunda, genetik faktörlerin dışında olan sorunlar için geçerli olduğunun altı çizili şekilde saç dökülmesine doğal çözüm sürecinde saç dökülmesine bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

 

Hatta konuyla alakalı saç dökülmesine bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki tarafından da bir kaç doğal kürle örneklendirilmiştir.

 

sac-dokulmesinin-baslica-sebepleri

 

Saç dökülmesine karşı doğal çözümler

 

Erkeklerde saç dökülmesine bitkisel çözüm aşamasında ve kadınlarda saç dökülmesine bitkisel çözüm aşamasında, uygulanması önerilen başlıca tarifler şu şekilde özetlenebilmektedir;

 

  • Soğanlı ve doğal yağlı dökülme karşıtı saç maskesi : Bir çay kaşığı miktarındaki çam terebentinini, iki tatlı kaşığı miktarında çörek otu yağını, iki tatlı kaşığı miktarında Hint yağını ve bir adet rendelenmiş soğanı bir kabın içerisinde iyice çırptıktan sonra; haftada 1 kez olacak şekilde saç diplerine sürerek saçlarınızı streç filmle ya da boneyle kapatmanız gerekmektedir. Yarım saat kapalı kalan saçları açtıktan sonra da soğuğa yakın suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

 

sac-dokulmesine-karsi-dogal-bakim

 

  • Avokado yağlı dökülme karşıtı saç maskesi : Özel olarak güçsüz yapıdaki saçlar için ve boyalı saçlar için önerilen avokado yağı; vücudunda vitamin eksikliği dolayısıyla saç dökülmesi yaşayan bireyler için de oldukça etkili bir formül olmaktadır.

 

  • Avokado yağının içerisinde bulunan C vitamini, D vitamini, B vitamini, A vitamini ve E vitaminleri saç köklerini besler; dökülmelerin önüne saç diplerindeki kuru deriyi canlandırarak geçmektedir. Tüm saçınıza yetecek miktarda avokado yağını hazırladıktan sonra, tüm saç köklerinize masaj yaparak kökten uca bu yağı yedirmeniz gerekmektedir.

 

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum

 

  • İşlem bittikten sonra saçınızı bir havlu ile sararak 3 saat kadar bekleyip, ardından da ılık suyla şampuanlamanız yeterli olacaktır.

 

  • Şeftali yapraklı ve doğal otlu dökülme karşıtı saç maskesi : Bir tutam şeftali yaprağını, bir tutam ısırgan otunu, bir tutam dul avrat otunu, bir tutam adaçayını ve bir tutam biberiye otunu bir kabın içerisine biriktirdikten sonra üzerini malzemelerin üzerine çıkacak şekilde su doldurup malzemeler kaynatılır. Kaynadıktan sonra da on dakika demlendirilen karışımın, soğuyunca saç yıkaması esnasında kullanılması yeterlidir.

 

sac-dokulmesine-karsi-bitkisel-tedavi

 

  • Karanfilli dökülme karşıtı saç maskesi : En fazla 15 adet kuru karanfili bir su bardağı kaynar suya attıktan sonra on dakika boyunca demleyip karanfil çayı hazırlamanız yeterlidir. Hazırlanan çayı saç derinize masaj yaparak uygulayıp bir müddet boyunca her gün tekrarlamanız; dökülmenin biraz azaldığını fark edince haftada bir güne indirmeniz; dökülmenin bir hayli azaldığını görünce de 15 günde bir yapmanız yeterli olacaktır

 

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik