Erkeklerin Kelliğine Çözüm

Genellikle azalan testesteron hormonuna bağlanan kelliğin bir sebebi daha ortaya çıkarıldı.

Erkeklerin Kelliğine Çözüm

Yeni bir araştırma kelliğin temel nedeninin, yeni saçların çıkmasını sağlayan kök hücrelerin fonksiyonunu yitirmesi olduğunu öne sürüyor.

Amerikalı araştırmacıların yaptığı incelemelere göre yeni çıkan saçlar gözle görülemeyecek kadar ufak oluyor. Bu nedenle kellik sorunu ortaya çıkıyor.

Kel bölgedeki kök hücre sayısı normal bölgelerdekiyle aynı. Ancak daha az olgun hücre olduğundan buradaki saç kökleri saklanabiliyor. Yeni büyüyen saçlar ise ancak mikroskop yardımıyla görülebiliyor.

Uzmanlar, bu kök hücrelerin tekrar aktive edilmesiyle kellik sorununun çözülebileceğine değiniyor

Saç derinin ne kadar problemi varsa o kadar da çözümü var; hepsi bilimsel ve veriye dayalı. Yani “Serengeti ormanlarındaki aslanların yelelerinden elde edilen xmanforus suprema maddesini kafana sürüyorsun, aslan yelesi gibi oluyor.” tarzı değil…

Özetlememiz gerekirse kadın tipi saç dökülmesinde metabolik, hormonal, psikolojik ve biyokimyasal sorunlar öne çıkıyor. Saçın mikroskopla analizinden de bazı bilgiler elde ediyoruz. Bunların tespiti ve eksiklerin giderilmesi ile iyi bir altyapı hazırlanmış oluyor. Kadınlarda ultraviyole yükü sorunu çok yok çünkü saçları ve/veya başörtüleri saçlı deriyi koruyor. Ancak kimyasal yük var… Altyapı düzeltildikten sonra saça uygun ürün “Kişiye Özel” olarak üretiliyor ve kullanım sürecinde ihtiyaç duyulan takviyeler (PRP, CGF, Mezoterapi, kokteyl vs.) yapılıyor ve beslenme ile ilgili bazı düzenlemeler yapılıyor. Başarı oranı menapozdan önce %90’ın üzerinde, menapozdan sonra kişinin beklentisine göre oranlar biraz daha düşüyor.

Erkekler daha basit canlılar, saç sorunları da öyle. Saçlı deri muayenesinde derinin esnekliği, olgun saç teli olması ve hav tüylerin (vellus) mevcudiyeti üç ana kriterimiz. Bu üç kriterden ikisini tutturanda yukarıdaki protokolün bir benzerini uyguluyoruz. Sonuçlar oldukça yüz güldürücü…

Ancak kişinin saçsız derisi ağır bir ultraviyole yükü altında, hiç vellusu yok, olgun saç teli hiç yok… Yani toprak verimsiz, arazi çorak ve ürün bitirmeye hiç uygun değil. Özellikle 30’lu yaşlarda kel kalıp sonra saçlarını toptan kestiren (kazıtan) kişiler 50’li yaşlarda bu noktada oluyorlar. Bu kişilere doğrudan saç ekilse bile sonuçların kişiyi tatmin etmesi zor . Gerçekten zor.

Saçsız deri analizinde (Bazen ileri analiz gerekebilir.) derinin ne kadar verimli hale getirilebileceği uzman kişiler tarafından değerlendirilir. Köprüden önce son çıkış gibi bu hastalara da bir önerimiz var, kök hücre transferi .

Kök hücreler vücudun hemen her dokusunda bulunuyor. Amaca uygun olarak kaynak seçimi yapılıyor. Saç için en uygun kök hücre yağ dokusundan elde ediliyor. Alınması (liposuction) ve uygulaması pratik…

 

Kişinin yağ dokusundan alınan bir miktar yağ (liposuction) bazı muamelelerden geçirilir ve dokunun içindeki kök hücreler ayıklanır. Bu hücreler tipik bir kök hücre gibi nereye konursa o ortamın hücrelerine dönüşme yeteneğindedir. Zaten kök hücre de bu demek. Böylece kök hücresi (dermal papillası) kalmamış ya da yeterince kalmamış vakaların kafa derilerine kök hücre transferi yapılmış olur.

Kişinin yağ dokusundan (göbek, kalça, basen vs.) alınan bir miktar yağ dokusu santrifüj edilip kök hücreleri ayıklanıyor. Sonra bu hücreler uygun yönlendiricilerin bulunduğu bir sıvıya konuyor ve kişinin saçlı derisine ekiliyor. 

Bu basitçe izah ettiğim konuda şöyle bir genel hata yapılıyor, hücreler ekildikten sonra kendi haline bırakılıyor. Oysa öyle olmamalı, deriye ihtiyaç duyduğu tüm unsurlar sunulmalı; sunulmalı ki atılmış tohumlara yeterince bakabilsin. Yani kök hücreleri deriye ekmek demek onların tutacağı anlamına gelmiyor.

Genç hasta ve saç derisi oldukça iyi durumda; sadece topikal formül kullanarak 2-3 aylık dönemde alınan sonuç…

 

Buradaki kök hücrelerin yönlendirilmesi ve beslenmesi için belirli bir süreç gerekiyor. Eğer bakım yapmazsanız kök hücrelerin bir kısmı yeterince beslenememekten, yeterli enerjiyi üretememekten dolayı ölüyorlar. Bu da istenilen sonuçların alınamamasına neden oluyor.

Erkek tipi saç dökülmesinde yapılabilecek ek yöntemlerden bir tanesi: Topikal ilaç yanında aylık 5-alfa redüktaz inhibitörü uygulaması ile sonuçlar…

 

Kök hücre transferi ve tedavisi sadece saça özgü değil; böbrek , akciğer rahatsızlıkları ve yara iyileşmesi  de dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanı var.

Bu köprüden önceki son çıkış; bundan sonra köprüden karşıya geçip başka çözümler aramak zorundasınız.

Yorumlar (0)


Yorum Yaz

guvenlik